Kostno-mišična obolenja so pogosta težava v številnih industrijskih sektorjih. Eden od glavnih vzrokov temu so tudi ponavljajoče se naloge in neustrezni položaji zaradi neprimerne opremljenosti delovnega mesta.

Dejstvo je, da ustrezno delovno okolje lahko bistveno zmanjša možnost ponavljajočih se poškodb in spodbudi bolj zdravo telesno držo. To lahko zagotovite z ustrezno izbiro pohištva in opreme, ki mora biti prilagojena delovnim nalogam. In kaj še lahko storite za zmanjšanje števila bolniških dni zaradi kostno-mišičnih obolenj?

Izbira ustrezne mize za delavnice

Prava delovna miza za svoja delovna opravila je prvi korak k boljši ergonomski opremljenosti delavnice. Pri tem je potrebno biti pozoren predvsem na njeno velikost, ki mora nuditi dovolj prostora za opravljanje različnih delovnih nalog. Nikakor pa ne smete pozabiti tudi na njeno višino, ki vam mora pri delu zagotavljati pravilen delovni položaj.

delovne mize za delavnico
Delovne mize za delavnico segajo od preprostih ravnih površin do zelo zapletenih modelov, ki se lahko same po sebi štejejo za orodje. Nakup nove mize za delavnico pa je najboljša možnost, ki ga lahko preprosto opravite na spletu ali v trgovini.

Poleg ustrezne delovne površine, vam mora miza za delavnico zagotavljati tudi različne funkcionalnosti. V ta namen naj bo opremljena s predali različnih širin, pregradami za predale, policami in perforiranimi stenskimi ploščami za obešanje različnih drobnih predmetov in orodja. Tako boste imeli med delom vse orodje vedno pri roki.

Poskrbite za ustrezno razsvetljavo v delavnici

Slaba osvetlitev delavnice je pogosto vzrok za številne glavobole in preobremenitev oči. Zato je vedno priporočljivo investirati v kakovostno in ustrezno razsvetljavo, še posebej, če se ukvarjate z montažo majhnih komponent, elektroniko ali drugimi podobnimi opravili.

YouTube video
Kako urediti delavnico in osvetliti mizo za delavnico, da bo delo potekalo hitro in učinkovito?

Poleg stropne razsvetljave je pomembno, da imate nad mizo za delavnico tudi nastavljive delovne luči. Pri tem je ključnega pomena, da imate svetlobo vedno direktno usmerjeno tja, kjer je najbolj potrebna, in da vam omogoča prilagajanje njene jakosti glede na vaše potrebe.

Med delom v delavnici ne pozabite na redne odmore

Telesna dejavnost že sama po sebi pozitivno vpliva na posameznikov duševno in telesno zdravje. Številne raziskave kažejo, da so aktivni odmori med delom uspešna strategija za obvladovanje tveganja, ki ga prinašajo ponavljajoči gibi in prisilne telesen drže.

Ko govorimo o rednih delovnih odmorih pri delu v delavnicah, gre za redne kratke prekinitve dela, med katerimi spremenimo svoj položaj. Najpogosteje to pomeni sprehod po prostoru, nekaj razteznih ali krepilnih vaj ter nekaj globokih vdihov svežega zraka.

Poznamo ogromno prednosti rednih odmorov med delom v delavnici. Poleg razbremenitve mišic in sklepov, aktivni odmori pripomorejo k nižjemu pritisku, večji porabi kalorij in posledično nižjemu indeksu telesne mase, večjemu zadovoljstvu pri delu, povečanju motivacije in k boljšemu splošnemu počutju. Vse to pa pripomore k izboljšanju miselnih sposobnosti in koncentracije pri delu, manjši verjetnosti za pojav napak in posledično temu tudi večji produktivnosti dela.

Članki iz iste kategorije: